منوی سایت

نواحی اصلی آشپزخانه

 نواحی اصلی آشپزخانه:

برنامه ریزی هوشمندانه برای پنج ناحیه اصلی آشپزخانه جهت تعریف میزان و نوع کابینت های مورد نیاز در این نواحی امری ضروریست. این پنج ناحیه عبارتند از:

·         ناحیه مواد مصرفی

·         ناحیه مواد غیرمصرفی

·         ناحیه تمیزکاری و شست و شو

·         ناحیه آماده سازی

·         ناحیه پخت و پز

مواد مصرفی:

منظور از مواد مصرفی هر چیزی است که قابل خوردن باشد. اینها موادی هستند که به راحتی قابل مصرف اند یا در پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرند که شامل محصولات فاسد شدنی و محصولات فاسد نشدنی می شوند.لازم به ذکر است که یخچال نیز جزئی از این ناحیه می باشد.

مواد مصرفی شامل : نان , قهوه, کاکائو, چای, حبوبات, کالاهای کنسرو شده, نودل, ماکارانی, برنج, محصولات آماده به مصرف ,  شکر, آرد, مواد فاسد شدنی که در یخچال و فریزر نگهداری می شوند و ...  .

نظرسنجی ها نشان داده که بسیاری از خانم های خانه دار اگر به زمان خرید آشپزخانه برمیگشتند, برای ذخیره مواد خوراکی فضای بیشتری در نظر می گرفتند. به همین دلیل تخمین میزان فضای مورد نیاز برای این ناحیه از آشپزخانه در مرحله طراحی بسیار حائز اهمیت می باشد.

نمونه پیشنهادی جهت بهره وری بیشتر:                                                                                               

دیگر لازم نیست که مواد غذایی حجیم و سنگین را خارج از آشپزخانه انبار کنید زیرا یک کابینت زمینی با کشوهای عمیق که دارای دیواره های تقسیم کننده ی قابل تنظیم باشد, به راحتی می تواندآنها را در خود جای دهد.امروزه کشوهای عمیق تا بیش از پنجاه کیلوگرم وزن را تحمل می کنند.

مواد غیر مصرفی:

ناحیه مواد غیر مصرفی جهت قرارگیری لوازمی که اساسا در طول روز مورد استفاده قرار می گیرند در نظر گرفته شده است. این قسمت از آشپزخانه بیشتر اثاثه مربوط به آَشپزی, کارد و قاشق و چنگال, بشقاب و لیوان را در خود جای می دهد. بنا به دلایل ارگونومیک , جانمایی بشقاب ها در یک کشوی عمیق در کابینت های زمینی به جای کابینت های دیواری منطقی تر می باشد.

مواد غیر مصرفی شامل: بشقاب, کارد و چنگال, ظروف پلاستیکی, لیوان, فنجان, ماگ, لوازم الکتریکی کم استفاده و ...nonconsumables kid 164 110cutlery 190 150nonconsumables man 190 150
این ناحیه بیش از یک سوم آیتم های ذخیره شده در آشپزخانه را شامل می شود.بنا براین  دسترسی آسان و راحت به آنهادر این ناحیه , فارغ از این که در کابینت های زمینی ذخیره شوند یا دیواری در درجه ی بالایی از اهمیت می باشد. علاوه بر این بیست درصد از فعالیت ها در آشپزخانه بین این ناحیه و ناحیه شست و شو اتفاق می افتد که ناشی از تخلیه ی مکرر ماشین ظرف شویی در طول روز و انتقال ظروف شسته شده به محل قرارگیری آنها می باشد.

نمونه پیشنهادی جهت بهره وری هر چه بیشتر آشپزخانه شما:
قسمت بندی های قابل تنظیم برای لوازم و کارد و چنگال های استیل که  مزایای استفاده ای زیادی دارند.برای مثال هر کدان از سینی ها در صورت نیاز  به راحتی قابل انتقال به میز غذاخوری بوده و همچنین قابل شست و شو در ماشین ظرف شویی می باشد.

ORG0115 190 190ORG0124 164 130ORG0125 164 156ORG0113 190 190

نگهدارنده های بشقاب یک پیشنهاد مناسب مخصوصا برای قرار دادن بشقاب ها در داخل کشو می باشد و امنیت ظروف شما را در هنگام باز و بسته شدن کشو تضمین می کند.این ابزار قابلیت جاگیری بیش از دوازده بشقاب را دارد و انتقال راحت و آسان ظروف مورد نیاز برای قسمت غذاخوری را ممکن می سازد.

z2 plates1 190 190z2 plates2 190 190
تمیزکاری و شست و شو:

ناحیه شست و شو مقر اصلی آب در آشپزخانه می باشد. کابینت سینک و همچنین کابینت های اطراف آن برای قرار دادن سطل آشغال , ظروف بازیافتی و لوازم تمیزکاری منزل مکانی ایده آل به حساب می آید.

این ناحیه شامل : سطل زباله, ظروف بازیافت , مواد پاک کننده , کیسه های زباله , حوله , کیسه های پلاستیکی و کاغذی

برای ذخیره سازی , فضای اضافی خلق کنید:

فضای زیر کابینت سینک معمولا نادیده گرفته شده و استفاده ی کاملی از آن نمی شود. شما می توانید با استفاده از یراق آلات مخصوص از این فضا به صورت کامل و تاثیر گذار بهره ببرید.

clean right 190 128clean left 190 128clean man 190 128

آماده سازی:

ناحیه آماده سازی یک ناحیه موثر در آشپزخانه به حساب می آید.بیشتر مواد غذایی در این قسمت برای پخت و پز آماده می شوند. به علاوه این قسمت محل قرارگیری و استفاده ی لوازم برقی کوچک آشپزخانه می باشد. از این ناحیه ظروف کثیف مستقیما به داخل ماشین ظرف شویی منتقل می شوند و مواد فاسد نشدنی به جایشان در یخچال بر می گردند. مواد خوراکی از قبیل چای  ,شکر و ادویه جات نیز اغلب در این ناحیه قرار می گیرد.

این ناحیه شامل:ابزار کار و اثاثه آشپزخانه,  لوازم برقی کوچک,  تخته برش,  سرکه و روغن و سس,  نمک و فلفل و ادویه جات ,  ظروف پلاستیکی حاوی مواد اولیه و ...

ناحیه آماده سازی,  میز کار اصلی آشپزخانه محسوب می شود. حالت ایده آل این فضا زمانی می باشد که بین ناحیه شست و شو و ناحیه پخت و پز واقع گردد. توجه داشته باشید که نورپردازی این منطقه از آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. صفحه رویه ی عریض و استفاده از کشوهای تقسیم بندی شده برای دسترسی راحت به لوازم کار و همچنین سوپرهای کشنده ی مخصوص بطری های روغن در این قسمت توصیه می شود.

preparation 190 150prep 190 150


پخت و پز:

ناحیه پخت و پز محلی است که محصول نهایی (صبحانه , نهار, شام و ...) تهیه می شود.لوازم مورد نیاز برای پخت و پز مثل قابلمه , ماهی تابه و زودپز در این قسمت آشپزخانه جانمایی می شود.

این ناحیه شامل: اثاثه آشپزی ,  قابلمه,  تابه,  ظروف مخصوص فر ,  لوازم و ظروف پخت کیک ,  کتاب های آشپزی و ...

در هنگام آشپزی همه چیز باید نزدیک دست باشد. به همین دلیل کشوهای عمق بالا طراحی شدند تا کاربرد بهینه یشان , متمم لوازم آشپزخانه شما باشند. این به شما اطمینان می دهد هر آنچه برای آشپزی نیاز دارید به راحتی در دسترس شما خواهد بود. به عنوان مثال کشوهای عمیق زیر گاز مکانی ایده آل و مناسب برای قراردادن قابلمه ها و ماهی تابه ها می باشد.

cooking 164 127cooking 164 155 ترجمه و گرد آوری : بردیا بصیری